Fadil Vokrri

Albanian footballer from Kosovo (1960-2018)

Fadil Avdullah Vokrri (23 June 1960 – 9 June 2018) was a Kosovan football administrator and player. He was president of Football Federation of Kosovo from 16 February 2008 until his death on 9 June 2018.[1]

Fadil Vokrri
FadilVokrri.jpg
Vokrri with Yugoslavia in November 1987
President of Football Federation of Kosovo
In office
16 February 2008[1] – 9 June 2018
Preceded bySabri Hashani
Succeeded byvacant
Personal details
Born
Fadil Avdullah Vokrri

(1960-06-23)23 June 1960
Podujevo, SFR Yugoslavia
Died9 June 2018(2018-06-09) (aged 57)
Pristina, Kosovo
NationalityKosovo Albanian
OccupationFootballer
Football administrator

Association football career
Position(s) Striker
Youth career
1976–1979 Llapi
Senior career*
Years Team Apps (Gls)
1980–1986 Prishtina 172 (55)
1986–1989 Partizan 55 (18)
1989–1990 Nîmes 24 (13)
1990–1992 Fenerbahçe 43 (13)
1992–1993 Bourges 18 30 (10)
1993–1995 Montluçon 39 (12)
Total 363 (121)
National team
1984–1987 Yugoslavia 12 (6)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 1 July 1995
‡ National team caps and goals correct as of 11 November 1987

Vokrri scored a total of 121 goals and had 363 club appearances. He began his career at the football club Llap (known then as Lab Podujevo). He moved to Pristina in 1980 and played there until 1986 scoring 55 goals and making 172 appearances.

On 9 June 2018, Vokrri died of cardiac arrest in Pristina, Kosovo at the age of 57.[2][3]

ReferencesEdit

  1. 1.0 1.1 "Fadil Vokrri, kryetar i ri i FFK-së" [Fadil Vokrri, new chairman of FFK] (in Albanian). Football Federation of Kosovo. 16 February 2008. Archived from the original on 10 July 2011. Fadil Vokrri është kryetari i ri i Federatës së Futbollit të Kosovës dhe nga 53 deleagtë të pranishëm 42 kanë votuar për Vokrrin, 10 për Brojën dhe 1 fletëvotim është shpallur i pavlefshëm
  2. "Head of Kosovo soccer federation Fadil Vokrri dies". Reuters. 9 June 2018. Retrieved 9 June 2018.
  3. "Vdiq Fadil Vokrri" (in Albanian). Koha Ditore. 9 June 2018. Legjenda e futbollit të Kosovës dhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka vdekur sot në moshën 57-vjeçare. Vokrri ka vdekur si pasojë e një sulmi në zemër. Sulmi në zemër ndaj Vokrrit ka ndodhur rreth orës 9:30 të mëngjesit derisa po bënte fitnes

Other websitesEdit